Руски товарен брод пристигна на вселенската станица (ISS) со скоро 3 тони залихи

Руското карго-летало пристигна на Меѓународната вселенска станица (ISS), завршувајќи кратка орбитална потера.

Роботското возило „Progress 75“ се приклучи на орбиталната лабораторија во 01:12 часот ЕДТ (0512 GMT) денес (25 април), помалку од 3,5 часа по лансирањето на врвот на руската ракета „Сојуз“ од Baikonur Cosmodrome vo Kazakhstan.

Средбата се случила кога двете летала се наоѓале на околу 260 милји (418 километри) над северозападна Кина, соопштија претставници на НАСА.


Progress 75 е спакуван со скоро 3 тони (2,7 метрички тони) храна, горива и други резерви за астронаутите кои се наоѓаат во орбиталната лабораторија, кои во моментот бројат само три: Крис Касиди од НАСА и космонаутите Анатоли Иванин и Иван Вагнер.

Но, популацијата на ISS ќе се зголеми на уште два за еден месец од сега, ако се оди според планот. Капсулата на SpaceX – Crew Dragon е закажана за лансирање на 27 мај, започнувајќи го Демо-2, тест-мисија која ќе ги испрати астронаутите на НАСА, Боб Бехенкен и Даг Харли во орбиталната лабораторија.

Демо-2 ќе биде првиот екипаж на орбитала, што започна со летање од Соединетите Држави откако вселенската флота на НАСА се повлече во јули 2011 година. Доколку тест-летот оди добро, SpaceX ќе биде расчистен за да започне со летање со оперативни притаени мисии до и од ISS за НАСА , што компанијата на Елон Муск ќе го склучи според договорот од 2,6 милијарди американски долари, потпишан со вселенската агенција во 2014 година.

Progress ќе биде на ISS за Демо-2; руското товарно летало нема да ја напушти орбиталната лабораторија до декември, соопштија официјални лица на НАСА. Ова заминување ќе го заврши крајот за Progress 75, кој ќе изгори во атмосферата на Земјата набргу потоа.

Во моментов три други роботски летала летаат карго-мисии на ISS. Две од нив се за еднократна употреба како Progress: Јапонско превозно средство Х-II и Сигнас, кое е изградено од компанија со седиште во Вирџинија Нортроп Груман.