Охридско Астрономско Друштво...од 2004 год.
English EN Macedonian MK
астро настан

Астро Тури 2023

Драги фанови на ноќното небо и астрономијата
5та година по ред Охридското Астрономско друштво ќе организира Астро Тури и фотографирање со млечниот пат.

Доколку дозволуваат временските услови оваа година ќе организираме Астро Тури во 3 дела, почнувајќи од 02 Јули до 12 Јули, од 01 Август до 10 Август и од 27 Август до 09 Септември секоја вечер во времетрање од 4 сати. Турите започнуваат од Куратица во 20:00 часот (ресторан Дедо Димо) каде доаѓате со сопствен превоз или можете да не контактирате нас во врска со обезбедување на превоз доколку немате сопствено возило. Потоа со наш обезбеден превоз после 40 минутно возење низ шумест предел се стигнува до местото за набљудување на висина од 1700мнв.

Days
:
Hours
:
Minutes
:
Seconds

Наши Пријатели и Помагатели

историја

За Охридското Астрономско Друштво

Охридското Астрономско Друштво (ОАА) е основано во 2004 година, тогаш како Аматерско Астрономско Друштво од страна група љубители на астрономијата во Охрид.

следни астро настани. Види ги сите

Настани во следниот период

Биди во тек

Зачлени се во нашиот систем за да добиваш новости поврзани со Охридско Астрономско Друштво и Астрономијата во светот.

Moon and Venus above Ohrid 🌙✨ #ohridlake #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #venus #moonphotography #photographer #astrophotography #ohrid #ohridinfo #ohridiswaitingforyou #nightphotography ...

Sun ☀️ #ohrid #ohridinfo #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #astrophotography #astronomy #sun #october ...

Harvest Moon 🌕 #fullmoon #moonoftheday #stojanstojanovski #astrophotography #ohridastronomyassociation #space #sky #moonrise #lakeohrid ...

Perseid meteor shower 🌌✨ #astrophotography #perseidmeteorshower #nightphotography #kuratica #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #astronomy #dedodimoadventure ...

Full moon above Ohrid #moonlight #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #astrophotography #sky #nightphotography #ohrid #ohridinfo #ohridiswaitingforyou ...

🌙 Venus and Mars #astrophotography #ohridastronomyassociation #ohridinfo #astronomy #moonset #enjoyphotography #photooftheday #venus #mars #planetearth ...

Moon 🌘 #moon #ohrid #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #astrophotography #astronomy #moonphotography #space #moonlight ...

Book on time ✨Резервирајте на време 🌌 #astrophotography #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #dedodimoadventure #kuratica #milkyway #astronomy #skyatnight ...

Milky way - Lake Prespa 🌃 #prespa #milkywaychasers #photography #astronomy #astrophotography #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski ...

🌙 #ohridastronomyassociation #moonlovers #astrophotography #astronomy #stojanstojanovski #ohrid #nightphotography #photographylovers ...

Full moon 🌕 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #moon #fullmoon #astrophotography #ohrid #ohridinfo #ohridiswaitingforyou #moonphotography #church #kaneo ...

Snow full moon rising 🌕 #ohrid #moonrising #moonlight #fullmoon #ohridiswaitingforyou #ohridinfo #stojanstojanovski #ohridastronomyassociation #astronomylover #videooftheday #videography #space #nasa #moonvideo #astrophotography #moonrise #enjoyvideo ...

🌒 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #moon #astrophotography #astronomy #ohrid #ohridinfo #moonphotography ...

Happy new year 🎊🎆🎈 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #lakeohrid #nightphotography #firework #photoeveryday #astronomy #ohrid #ohridinfo #ohridlake ...

На 21 Декември 2020 по 800 години Сатурн и Јупитер ќе изгледаат како една ѕвезда на небото. Доколку има услови, не е облачно за сите што не ќе можат да следат, ќе обезбедам пренос во живо. Фотографијата е од денеска,
Горе Сатурн, долу Јупутер за сателитите #saturn #jupiter #astronomy #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski
...

Blue moon 🌚 Halloween moon 🎃 #moon #moonrise #hallowenmoon #bluemoon #stojanstojanovski #ohridastronomyassociation #moonphotography #videography #astrophotography #moonlight #october #nightsky #videooftheday #ohrid #ohridinfo #moonlightlovers ...

Moon rise 🌕 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #astrophotography #astronomy #ohrid #ohridinfo #ohridiswaitingforyou #moonrise #moonlight #cloudysky ...

Jupiter and Moon 🌙 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #moonlight #jupiter #astrophotography #astronomy #moonphotography #jupiter #lakeohrid #ohridinfo #ohridiswaitingforyou #space #nasa #skyatnight ...

Harvest moon, full moon 🌕 #fullmoon #ohrid #moonrise #enjoythemoment #moonlight #videography #astrology #astrovideos #ohridastronomyassociation #lakeohrid #moonphotography #moonvideo #space #nasa ...

Milky way 💫🌟 #ohridastronomyassociation #stojanstojanovski #dedodimoadventure #adrenaline #milkyway_nightscapes #milkywayphotography #milkywaychasers #galaxy #travelgram #stars #astrophotography ...

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.